Make your own free website on Tripod.com

Class of 1967

Board of Education

Mr. Richard Pruden. President
Mildred Artman
Morgan Martin
Jack Nightwine
Peter Pasqualone
Mrs. Minnie Cook, Clerk
 
Mr. Clyde Ingham, Superintendent 

Faculty And Staff

Secretaries

Mrs. Frances Allen                                                                              Mrs. Eva Duplay

Mrs. Beverly George

 

Mr. D. J. Caton, Principal Senior High                                               Mr. Anthony E. Dubsky, Principal Junior High

Mr. Howard Anderson, Latin                                                             Mr. James Ayers, Civics, Current Affairs

Mr. Allen Bailey, Am. History, Civics                                               Mr. John Becker, English, World Geography, Journalism

Mr. Phillip Beldon, Shorthand, Bookkeeping, BOE                          Mr. Howard Brainard, Typing, Shorthand

Mr. Arthur Brown, Spanish                                                                Mr. John Burns, Speech, Drivers Ed.

Mr. Thomas Connor, Physical Ed.                                                      Miss Miriam Davis, Band and Choir

Mr. Ronald DiPiero, Salesmanship, Merchandising, Psychology, Family Living

Mr. James Dilgrten, Frenchj                                                                Miss Diane DiPietro, Math, English           

Mrs. Lucille Duke, World History, Psychology, Family Living         Mr. Alfred M Ekern, Metal Shop   

Mrs. Rosyln Ekern, Home Economics                                                Mrs. Eloise Fleming, Biology

Mrs. Mildred Ford, Math                                                                   Mr. David Freese, English

Mrs. Carol Harris, Art                                                                         Mr. David Harris, Typing, Bus. Law, Bus. Arithmetic, Ecopnomics

Mr. Hack Hartwig, Shop                                                                    Mrs. Alice Hartwig, English

Mr. Philip Hays, American History                                                    Mr. Robert Hornack, Advanced Math         

Mrs. Marian Huffman, Librarian                                                        Mrs. Jeannie Jackson, College English

Mr. Thomas Jennell, Phys. Ed, Health                                                Mrs. Alice Johnson, Bkping, Note Hand, Typing

Mrs. Arlene Klamer, Chemistry                                                          Mr. Jack Karmier, Industrial Arts

Mrs. Evelyn Kochera, American and World History, Civics             Mr. Gerald Kossar, Geometry, Algebra, Math

Mr. William Koval, Co-Op Office Ed.                                               Mr. Richard Laidlaw, SCience

Mrs. Frances Lewis, General Science                                                 Mrs. Valarie Linhart, English

Mr. Carl Ludwigson, Geography, General Business                          Mrs. Radah McCune, Home Economics

Mr. K  arl Meinhardt, Chorus, Band, Mus. Hist.                               Mr. Lowell Milliken, English

Miss Betty Nieminen, Choir                                                               Mrs. Mary Northrup, Math, Science

Mrs. Mary Paine, Librarian, English Workshop                                  Mr. Ralph Parmigan, Driver Ed., Crafts

Miss Mary Pirtle, Typing, Office Machines                                        Mr. George Puchan, Wood Shop

Mr. Robert Ragley, General Science                                                  Mrs. Geraldine Ramsey, Notehand, Typing, Business English

Mrs. Rubie Sheldon, English                                                              Mr. John Sherman, Art, Algebra I

Mrs. Mary Ann Sherman, Home Economics                                      Mrs. Sandra Skirl, Physical Ed.

Mr. Samuel Spinelli, General Math                                                     Miss Mary Stasko, Math

Mr. Michael Stichick, Biology, Physics                                              Mr. James Stoyle, Special Ed.

Mrs. Barbara Stuetzer, Physical Ed.                                                   Mr. Scott Tarleton, Industrial Arts                                                

Mr. Jack Taylor, Am. History, Psych., Fam. Living                           Mr. Robert Uvena, Ohio History

Miss Joan Welsh, English                                                                   Mr. Willis Williams, Phys. Ed., Health

Mrs. Lucille Wilt, English                                                                   Mrs. Annabelle Woodworth, Bus. Math, Refresher Math, Geometry

Miss Patricia Zahniser, English

 

Mrs. Thelma Clark, Guidance Counselor                                            Mr. Thomas Craig, Guidance Counselor

Mrs. Marion Kidder, Guidance Counselor

 

Mrs. Caroline Johnson, school nurse

Mrs. Marion Booth, Cafeteria Supervisor

 

Seniors

Ellen Alexander                                              Christine Artman                                            Nanci Austin

Karen Bartholomew                                        Darlene Bates                                                  Linda Beeman

Pat Berkopec                                                   Kathleen Bernardo                                          Daphne Bogue (Secretary)

Judy Bonner                                                    Richard Borcicky                                            Robert Burns

Douglas Buse                                                  Carol Boytz                                                     Brian Brand

Patricia Bublawek                                           Regina Buck                                                   Sandra Bush

Claude Butler                                                  Dean Butler                                                     Kathleen Carraher

Jean Cathan                                                     Ron Cerjan                                                      Sally Chapman

Sharon Chapman                                             Karen Chojnacki                                             Barbara Christner

Kim Clark                                                       Lucinda Clarkson                                            Elaine Clawson          

Lynn Clemmer                                                Jerry Clemson                                                 Edward Clutter

Diane Cook                                                     Judy Cook                                                       Peggy Copen  

Dennis Covert                                                 Paul Covert                                                     Patricia Coy

Thomas Craig                                                  Larry Cumpston                                              Margaret Dana

Mary Dean                                                      Mark Debevc                                                  James Deering

Judith DeMarco                                              Paulette Demshar                                            David Deutsch

Robert Devai                                                   Linda Dodd                                                    Judy Dodge

Mary Dodge                                                    Mary Dorey                                                     Joyce Dragon

Mike Drake                                                     Tim Drake                                                       Bertha Fortier

Winfield Frenelle                                            Valerie Froncek                                               Virginia Froncek

Dana Fuller (President)                                   Linda Galvan                                                  Bruce Glasky

Cheryl Goff                                                    Frank Gornick                                                 Josie Goss

Pat Gruber                                                       Susan Haefely                                                 Barbara Hamilton

Thomas Hess                                                   Gary Hines                                                      Janice Hammond

Nancy Hayduke                                              Roland Heil                                                     Paula Heisterman

Suanne Henn                                                   Johanna Hobson                                              Amy Housel

Jill Howel                                                        Harry Hunter                                                   Sherri Hurst

Darwin Jeppe                                                  David Jeppe                                                    Kenneth Johnson

Nancy Johnson                                                Sandra Judy                                                    Sandra Karalius

Gail Kerruish                                                   Ruthanne Kidd                                               Donald Kiss

Kathy Klaus                                                    Margaret Klaus                                               Milcey Klein

Charles Kohli (Vice-President)                       Thomas Korn                                                  Julie Korver

Jean Krzic                                                       Dorothy Kuhn                                                 Kenneth Larkins

Gwen Lawrence                                              James Legath                                                  Gary Lehr

Gloria Leider                                                   David Lindquist                                              William Lizewski

John Long                                                       Eric Lukkarila                                                 Marlene Malcolm

Thomas Martin                                                John McCroden                                              Carol McFarland

James McGraw                                               Steve McHugh                                                Betsy McNellie

Michael Meehan                                              Alan Millier                                                     Bonnie Miller

Thomas Miller                                                 Tim Miller                                                       Garnetta Mollette

Cheryl Neuman                                               Todd Nichols                                                  Christine Nightwine

Kathleen Njus                                                 Florence Novak                                               John Novak

Janice Padavic k                                              Linda Pansch                                                  Paul Perry

Pat Plecha                                                       Robert Park                                                     Louise Partridge

Carol Patterson                                               Michael Pelcarsky                                           Norman Perala

Dick Perkins                                                    Nick Polumbo                                                 Judy Potter

David Quickel                                                 Kathy Ramsey                                                Elizabeth Recher

Arthur Remeika                                              Pamela Rhodes                                               Pat Robertson

Sandee Rockhill                                              Chuck Rose                                                     Dennis Schmidt

Chuck Schroeder                                            Fred Schwartfigure                                         Carol Schwentker

Linda Scott                                                     Linda Shahan                                                  Ed Shimandle

Ken Seibenek                                                  Linda Sloan                                                     David Smith

Dianna Smith                                                  Debbie Spackman                                           Sharon Spade

Chuck Spellman                                              Sherman Spenser                                             Gary Spiegle

Sharon Stancliff                                              Deidre Starkey                                                Linda Stauffer

Nelson Stevens                                               Sylvia Stokes                                                  John Strasen

Beth Steutzer                                                  Kathleen Taft                                                  Thomas Tanner

Ann Teachout                                                 Karen Thompson                                             Sally Thompson

John Thor                                                        Sharon Thorpe                                                 Betty Ticknor

Laura Titman                                                   Brian Todd                                                      Brian Trhlin

Sheryl Uden                                                    Edward Urchek                                              Linda Utter

Candace Virant                                               Randall Walker (Treasure)                              Elaine Ward

Robert Warner                                                Chuck Webb                                                   Andrea Weizer

Randy Whelpley                                             Martha Woodward                                         Joe Yourcheck

Alex Zimmerman                                            Gee-Gee (Class Mascot)

In Memoriam

John Tackett