Make your own free website on Tripod.com

Class of 1964

Board of Education

Mr. Franklin Clark
Mr. E. A. Spafford
Mr. Richard Pruden
Mr. Carl Burhanna
Mr. Wade A. Blough
Mrs. Minnie Cook, Clerk
 
Dr. Woodrow W. Gephart, Superintendent 

Faculty And Staff

Mr. D. J. Caton, Principal                                                                   Mrs. Lillian Bernhardt, Secretary

Mr. Howard Anderson, English, Latin                                               Mr. James Ayers, Government                                              

Mr. Allen Bailey, History, Government                                             Mr. Howard Brainard, Typing, Shorthand                            

Mr. Brian Burke, Guidance                                                                Mr. Joseph Candor, Guidance

Mr. Kenneth Concar, Art                                                                    Mr. Thomas Craig, Science,                                                   

Miss Diane DiPietro, Math                                                                 Mrs. Lucille Duke, World History                                         

Mr. Alfred M Ekern, Metal Shop                                                       Mrs. Rosyln Ekern, Home Ec., English

Mrs. Eloise Fleming, Biology                                                             Mr. Harry Hartman, Dist. Ed.                                                

Mrs. Jeanne Hornack, English                                                            Mr. Robert Hornack, Advanced Math                                              

Mrs. Marian Huffman, Librarian                                                        Miss Flora Hyatt, Girls’ Physical Education

Mrs. Jeannie Jackson, English                                                 Mrs. Alice Johnson, Bkping, Note Hand, Typing                 

Mrs. Marion Kidder, Guidance                                                          Miss Karen Kiefer, Speech, Biology                                     

Mrs. Arlene Klamer, Chemistry, Physics                                            Mr. William Koval, Bus. Eng., Bus. Law,  Econ.

Mr. Jack Kummer, Science                                                                 Mrs. Frances Lewis, General Science                                    

Mr. Garrett LeVan, History, Math                                                     Mr. Carl Ludwigson, Geography                                           

Miss Susanne Manoogian, Spanish, English                                       Mr. John McClaud, Guidance, Journalism

Mrs. Radah McCune, Home Economics                                            Mr. Carl Meinhardt, Chorus, Band, Mus. Hist.                       

Mr. Lowell Milliken, English                                                              Miss Joan Mumper, English

Mrs. Carol Olsen, English                                                                   Mrs. Mary Paine, Librarian, English

Mr. Ralph Parmigan, Driver Training, Crafts                                     Mr. George Puchan, Wood Shop                                           

Mr. Kenneth Redlin, Health                                                               Mr. Vaughn Reese, English

Miss Brenda Royer, French, English                                                  Mr. E. A. Shear, Music

Mrs. Rubie Sheldon, Librarian, English                                              Mr. John Sherman, Art, Algebra I                                         

Mrs. Mary Ann Sherman, Home Economics                                      Mrs. Barbara Sterle, Phys. Ed., Science

Mr. Ronald Sterle, Phys. Ed., Science                                                Mr. Scott Tarelton, Industrial Arts

Mr. Jack Taylor, Am. History, Psych., Fam. Living                           Mr. Frank Vormack, Math                 

Mrs. Alice Ward, Math                                                                       Mr. Willis Williams, Phys. Ed., Health

Mr. Wendell Woodring, Science, Math                                              Mrs. Annabelle Woodworth, Bus. Math

 

 

Seniors

Arvill (Abbott) Cecil                 Carol (Allman) Suarez [Deceased]      Sheryl (Almy) Kuhn
Wally Arkkelin [Deceased]             Jeanne (Atkinson) Hayes               Aileen Anthony
Ann Baker [Deceased]                  Jim Bancroft                          Bob Barnes 
Carol (Bates) Wills                   Robert Barnes
John Begalke                          Ken Belconis                          Janet (Bliss) Buck
Rick Bliss                            Sherrilee (Bliss) Reeder              Judy (Bonderia) Lilley 
Sharon (Bonnett) LaPuma               Larry Borcicky [Deceased]             Tim Boyce[Deceased]
Carolyn “Cookie” (Boyd) Cole          James Boord                           Allen Brand 
Sally (Bromley) Ruckman               Chris Brown                           Janice (Bushnell) Juncker
Sandra (Carr) Pizzi                   John Carraher                         Larry Carraher
Kay (Chapman) Hogg                    Helen (Chojnacki) Koch                Duane Clark
Robert Clarke                         Robert Clemmer                        Elissa Coates
John Cook                             Sharon (Cook) Pasqualone [Deceased]   Cathy Corle
Leatha Davidson                       Andy Debevec                          Agnes (Deering) Schaeffer 
Al Denny                              Penny (DeVan) Cruz                    Patty (Distler) Lupton
Robert Dodge                          Gloria (Dragon) Kennedy               Gary Drake
Kathy (Dreilach) Roberts              Sandy (Drought) Krokas                Gerald E. Eller [Deceased]
Sally (Eldridge) Davis                Delphine (Fallon) Anderson            JoAnn (Franz) Cline
Linda (Frazier) Phillips              Nilda Flawia                          Dennis Fuller [Deceased]
Judy (Galvin) Ostrowski               Karen (George) Byerley                Jonathan Gertz
Bruce Giffen                          Nancy (Gilpin) Virant                 Jerry Goodwin
Karen (Gray) Kaulen                   Douglas Greene                        David Greenslade
Shirley (Hagler) Arington             Jean (Hall) McCreery                  Nora (Hall) Tirabasso
Lester Hardy                          David Hart                            Phyllis (Hayduke) Ferraro 
Robert Herpy [Deceased]               Richard Hildebrand                    Janet (Hodge) Phelps
Rose Al (Hobson) Omiecinski           Mike Holden [Deceased]                Shirley (Holden) Karlis [Deceased]
Michael Holdt                         Charles Hopes                         Dianne (Huffman) Gilbert
Gary Huffman                          Mary Ann (Jablonski) Jopperi          Evan Jahn
Scott Johnson [Deceased]              Sarah (Kangas) Beall                  Karl Kapudjija
Bill Kelly                            Robert Kennedy                        Frank Klaus
Kenneth Klinger                       Kathy Kreilach [Deceased]             Anton Krysa
Richard L. Kuhn                       Gordon Lawson                         Mary Ann (Legg) Miller
Phillip Lemponen                      Jim Linquist                          Joy (Litzell) Evans 
Arthur Lynch                          Judy (Mallisk) Zellner                Cameron Marcy
Beth (Martin) Jolli                   Paula Meacham [Deceased]              Michael Meyer
Al Molnar [Deceased]                  Bill Montgomery                       Sandra Morgan
Casey (Morse) Fischer                 Roger Moseley                         Della (Moss) Fox
Leora (Mote) Farley                   Raymond Mundie                        Jack Muzzio
Jon Mynderse                          Jack Neubacher                        Bonnie Nichols [Deceased]
Sue (Noble) Adams                     Richard Oldani                        Eilene (Osborne) Karlis
Sandy Oliver                          Linda Paananen                        Margaret (Padavick) Wright
Helen (Park) Willis                   Steven D. Parker                      Robert Patrick
William Patterson                     Cindy (Peck) York                     Bill Petro
William Pevic [Deceased]              Catherine (Pfeifer) Carkhuff          Cheryl (Phister) McDonald
Dick Phelps                           Richard Phinney                       Gladys (Pirtle) Chadwick
Betty (Platt) Holden                  Al Pokorny                            Pauline (Postotnik) Coker 
Larry Potiker [Deceased]              Janet (Price) Ogden                   Ruth (Prostor) Guyker
Judy (Quinn) Kieffer                  Willard Raymond                       Bonnie K. (Reynolds) Fronk
Helen (Reynolds) Cameron              Mary Jane Reynolds                    Mary K. “Kathy” (Roberts) House 
Judy (Rocco) Cody                     Tom Rohrbaugh [Deceased]              Nelson Rowan
Sharon (Rudolph) Hague                Lynn (Ruhl) Larentzos                 Jack Sargent
Al Schaeffer                          Dan Schaeffer                         Linda (Scheuring) Hopkins
Ken Schmidt                           Sharon (Schwentker) Platt             Gloria (Scott) Clark
Tom Scott                             Sharon (Scoville) Detore              Eugene Sesler
Kenneth Shells [Deceased]             Jane (Siegel) Szewczyk [Deceased]     Robert Skeleton
Dana Spellman [Deceased]              Pat (Slocum) Swanson                  Al Sloop
Regis Sloop                           Bruno Szewczyk                        David Snyder
Margie (Speigel) Marcy                Kathy (Spellman) Zsigray              Andy Spore [Deceased]
Sue (Spore) Braat                     Darrell Stancliff                     Carol (Starkey) Kleps
Mary Kay (Stauffer) Snyder            Paul Steele                           Virgalee (Steele) York
Donald Stewart                        Dianna (Stokes) Winnen                Diana (Thompson) Heitapelto
Janice (Troop) Wolfe                  David Trask                           Gary Urcheck
Woodrow Utter                         Ron Valitsky                          Sue (Vernick) Cibella
Dennis Walker (Deceased)              Michele (Walker) Lamberg              Joann Warner [Deceased]
Wilma (Way) Headley                   June (Weizer) Parker                          Sara Jane (Wellman) Sargent
Brenda (Wheeler) Gynn                 Doreen (Wheeler) Redecker             Jerry Winchell
Polly (Whitmire) VanSteen             Kim Wilkerson                         Cora Ann (Woodworth) Walker
Jim Woodworth [Deceased]              Tom Wright                            Mary Jane Yourchak