Make your own free website on Tripod.com

Class of 1963

Board of Education

Mr. James C. Dean
Mr. E. A. Spafford
Mr. Stuart R. Jackson
Mr. Carl Burhanna
Mr. Wade A. Blough
Mrs. Minnie Cook, Clerk
 
Dr. Woodrow W. Gephart, Superintendent 

Faculty And Staff

Mr. D. J. Caton, Principal                                                                   Mrs. Lillian Bernhardt, Secretary

Mr. James Ayers, American History, Civics                                       Mr. Allen Bailey, American History

Mr. Howard Brainard, Coop Office Ed., Distributive Ed.                Mr. Brian Burke, Phys. Ed.

Mrs. Lucille Duke, World History, Psychology, Family Living         Mr. Alferd M Ekern, Metalworking

Mrs. Eloise Fleming, Health, Biology                                                 Mr. Andrew Fondrk, Guidance Counselor, Driver Education       

Mrs. Jeanne Hornack, English                                                            Mr. Robert Hornack, Geometry, Advanced Math

Mrs. Marian Huffman, Librarian                                                        Miss Flora Hyatt, Girls’ Physical Education

Mrs. Jeannie Jackson, English, French                                                Mrs. Alice Johnson, Bookkeeping, Note Hand, Typing I & II

Mrs. Arlene Klamer, Chemistry, Physics                                            Mr. William Koval, Bus. English, Bus. Law & Econ, Typing

Mr. Roy A. Kuhl, Shorthand, Off. Machines, Personal Typing         Mr. James Linhart, Speech, Drivers Training, American History

Mrs. Radah McCune, Home Ec., Home Management, Crafts           Mr. Lowell Milliken, English

Mrs. Edna Mynderse, English IX, Latin I and II                               Mr. Ralph Parmigan, Driver Training, Crafts

Mr. George Puchan, Wood Shop                                                        Mr. Kenneth Redlin, Health

Mr. Vaughn Reese, English                                                                Mr. Jack Renner, Band, Choir, Musical Harmony

Mr. Jack Taylor, World History, Psych., Health                                 Mrs. Alice Ward, Math

Mrs. Lucille Wilt, Latin                                                                      Mrs. Annabelle Woodworth, Bus. Math, Refresher Math

 

Class History  As reported in the 1963 Aquila Year Book

 

Seniors

Alberta Adams                         Ronald F. Altepeter                   Brenda Armstrong
Kim D. Ashley                         Lynn A. Austin                        Frances R. Baker
Douglass M. Barr                      Mary Ellen Barrett                    Gary E. Bates
Donald J. Baylor                      Carolyn M. Behm                       Charles D. Belding
Leslie C. Berly                       Sheila A. Bliss                       Joanne E. Bonner
Diana L. Brewer                       Hency A. Bunner                       Thomas R. Burgett
Kenneth W. Carr                       Norma Clark                           John W. Clizbe
Donna Kaye Copen                      Blanche I. Courtney                   Douglas J. Craig
Susan A. Crawford                     William E. Crossley                   Peter Bebevc
Joyce E. Denington                    David C. Dopp                         Patricia Eller
David R. Endress                      Nancy J. Evans                        David E. Farley
Barbara A. Fleming                    Patricia M. Freese [Deceased]         Albert G. Frissel
Jean H. Gallt                         Quinton J. Gardiner                   Judith L. Goodwin
Harold Grapatin [Deceased]            Karen R. Haffa                        Monte H. Hallam
George A. Hamilton                    Bonnie Lou Harnist [Deceased]         Hugh Harrison [Deceased]
Jeannette W. Harrison                 Herbert A. Hay                        Nelson Hejduk
Robert R. Henderson                   Sarah Lou Henderson                   Earle W. Henn  
Mary Jo Hickok, Class Secretary       Larry L. Hill                         Beverly J. Holcomb
Kenneth G. Holden                     M. Jayne Hurst, Class Treasurer       Paul A. Hurst
Lucinda J. Hunt                       David R. Irons                        Bruce W. Jolli
William R. Jamison [Deceased]         Gary A. Johnson [Deceased]             Gregg W. Johnson
Jean A. Johnson                       Charles E. Judson                     David H. Kalinsky
Mary A. Karhn                         William B. Keener                     Barbara Knapp  
Jo Ann Koblek                         Joseph Kole                           Susan K. Konczal [Deceased]     
Patricia E. Korn                      Christina L. (Kozub) Creek [Deceased] Carole L. Koshar
James Lacina                          Gerald A. LaRusch                     Shirley M. Lastition
Thomas J. Lucas                       Carol A. Lyon                         Neale C. Madsen [Deceased]
Lynn C. Magercsak                     Robert L. Manthey                     Mark E. Meetin   
Dennis C. Miller                      Timothy W. Miller                     E. C. Rhoda Mills, AFS Student     
Barbara A. Millspaugh                 John S. Morse                         Eric H. Mynderse
George T. Naddra, Class President     William J. Nellies                    Theodore E. Neuman, Class Vice-Pres.
Jerrian L. Nogal                      Bonnieta R. Novak [Deceased]          Joel E. Novak
Roger L. Nye                          Peter M. Oldani                       Kathleen S. Olsen
James P. Osborne                      Peter J. Osterburg [Deceased]         Larry Pansch   
Dennis W. Pasqualone                  Donald E. Patterson                   Donald D. Peck 
Stephen Petro                         Martha A. Pfiefer                     Carol A. Phillips
Joyce M. Pierce                       Laurence C. Pirtle  [Deceased]        Linda L. Potter 
George L. Pratt                       Richard J. Pucci                      Edward J. Raukhorst
Nancy M. Raymond                      Frank L. Recher                       Marjorie K. Reynolds
Mary Ann Reynolds                     Barry L. Rose                         Judy L. Russell 
James M. Sanzotta [Deceased]          Mary Ann Seeley                        David Sommers [Deceased]
Frank L. Showalter                    Michael J. Sopczak                    Nancy K. Souers 
Charlene K. Steele                    Dorothy A. Steele                     Harvey L. Stewart
Jane M. Strasen                       Stephen L. Stuper                     Teri E. Swiger
David L. Tirabasso                    Diana M. Volpone                      Stella R. Way
Brenda M. Wheeler                     Gertrude E. Wilkison                  Mike Wilt, Class Vice Pres.
Joyce E. Winters                      Kathleen L. Woerner